پروژه های تجاری شرکت دکوراسیون داخلی دارکوب - محیط های اداری

لابي ( فضاي انتظار )

در دسترس ترين فضا هنگام ورود ، مناسب ترين محل براي قرارگيري لابي است. لزوم شکل گيري چنين فضايي به اين دليل است که شخص هنگام ورود به فضاي اداري بتواند با منشي يا بخش اطلاعات ارتباط داشته باشد و در صورت لزوم لحظاتي را منتظر بماند؛ در نتيجه در اين فضا به ميز منشي يا پذيرش و مبلماني براي نشستن اشخاص نياز است. اين مبلمان الزاماً نبايد شکل رسمي و معمول مبلمان اداري را داشته باشد و تعداد و شکل اين مبلمان به تعداد اشخاص مراجعه کننده بستگي دارد. در مورد انتخاب يا طراحي اين مبلمان بايد در نظر داشت که درجه راحتي ميبايست بين مبلمان رسمي اداري و مبلمان راحتي نشيمن باشد.

اتاق مديريت

رسمي ترين مبلمان فضاي اداري به اين بخش اختصاص مي يابد اين فضا مي بايست براي القاي حس رياست و مديريت نسبت به فضاهاي موجود شکيل تر و محلي مناسب براي پذيرايي از ميهمانان مدير باشد. ميز مديريت از لحاظ ابعاد بزرگتر از ميزهاي ديگر موجود در فضاهاي اداري است تا بيان کننده بالاتر بودن سمت مدير نسبت به ديگر پرسنل باشد.

از نکات قابل توجه ، تعبيه وسايلي است که اسباب راحتي مدير را فراهم مي کند. وسائلي چون بوفه کوچک شخصي ، دسترسي به سرويس بهداشتي شخصي و غيره که اين عوامل در فضا ضرورتي ندارند و بسته به وسعت فضا و تمايلات شخصي استفاده کننده آن مي باشد.

اتاق کنفرانس

اين فضا به لحاظ کاربردي شرايط خاصي دارد که رعايت نکات خاصي را نيز مي طلبد؛ نکاتي چون آکوستيک بودن فضا ، تنظيم نور محيط ، در صورت وجود ويدئو پروجکشن يا اسلايد و غيره. يکي از الزامي ترين مبلمان اين فضا ميز کنفرانس است که با توجه به تعداد نفراتي که براي استفاده از آن پيش بيني مي کنيم و اندازه فضا ، شکل هاي مختلفي دارند.

در مواقعي که تمايل رعايت سمت ها و برتري در تقدم و تاخر محل نشستن وجود نداشته باشد ، از ميز گرد استفاده مي کنيم .

در صورت لزوم استفاده از ويدئو پروجکشن يا دستگاه اسلايد بايد دقت داشته باشيم که پرده نمايشگر بايد در معرض ديد همگان باشد و در صورت وجود پنجره از پرده هاي کلفت استفاده مي شود تا هنگام نمايش فضا تاريک باشد.

براي آکوستيک کردن فضا از مصالح خاصي استفاده مي شود ، چنانچه يک فضاي مجزا براي اتاق کنفرانس وجود داشته باشد از ديوارپوش ها و سقف هاي کاذب آکوستيک استفاده مي شود.

چنانچه فضاي مجزايي وجود نداشته باشد مي توان پارتيشن هاي عايق صدا را به کار برد. استفاده از رويه کوب هاي چرمي و چوبي به اين مسئله کمک فراوان مي کند.

اتاق پرسنل

اين فضا ممکن است پذيراي کارمندان متعددي باشد که در عين حال که فعاليت متضاد دارند در کنار هم کار مي کنند. براي جلوگيري از بروز مزاحمت و اخلال در کار بايد براي هر يک فضايي نيمه خصوصي ايجاد کرد. از آنجا که تفکيک يک اتاق بزرگ به قسمت هاي کوچک تر تاحدي منطقي نيست نمي توان فصاهاي کاملاً مجزا ايجاد کرد. در نتيجه توصيه مي شود از پارتيشن هاي با ارتفاع کم استفاده شود.معمولاً مبلمان اداري مختص به اين فضا چيدمان خاصي دارند که در زير به چند نمونه از اين چيدمان اشاره مي شود.

تناسبات سبکي

تناسب سبک مبلمان امري بديهي است که در قسمت مبلمان منزل به طور کامل به آن اشاره شده است. اما نکتۀ قابل توجه اين است که تضاد سبکي در فضا هاي مجزا مانعي ندارد بلکه اين تضاد خود به تفکيک فضا ها کمک بسزايي مي کند. براي مثال اتاق مديريت با طراحي و مبلمان کاملاً کلاسيک در کنار فضاهاي ديگر که مدرن طراحي شده اند مانعي ندارد، بلکه اين فضا را از بخش هاي ديگر مجزا مي سازد.

نکتۀ ديگري که بايد به آن اشاره کنيم اين است که براي طراحي و تجهيز فضاي اداري معمولاً از سبک مدرن استفاده مي شود و اتاق مديريت نيز کلاسيک طراحي مي شود.

تناسبات با فضاي مورد استفاده

اينکه مبلمان اداري چگونه انتخاب يا طراحي شود با فضاي مورد استفادۀ آن ارتباط مستقيم دارد، رعايت استاندارد هاي مبلمان هر بخش در قسمت کاربري به طور کامل توضيح داده شده است، اما مبلمان اداري مي تواند شکل ترکيبي هم داشته باشد و چگونگي استفاده از آن به فضاي به کار رفته در آن، وابسته است.

به طور مثال در جايي که محدوديت فضا وجود دارد مي توان از قفسه، کتابخانه و يا فايل به عنوان پارتيشن استفاده کرد و در واقع مبلماني طراحي کرد که کاربرد چند منظوره داشته باشد.

نوع چيدمان مسئلۀ ديگري است که به شرايط فضا بستگي دارد. به عنوان مثال در فضاي انتظاري که تعداد ارباب رجوع زياد پيش بيني مي شود و احتياج به مبلمان متعددي است مي توان از مبلمان دوطرفه استفاده کرد، چرا که پشت به هم نشستن مراجعين در چنين فضايي به دور از اشکال است.

کاربري خاص

از ابتداي تاريخ دکوراسيون و صنعت مبلمان تمامي استانداردها همچون استانداردهاي معماري بر اساس مدولار بدن انسان بوده است، و تا به امروز اين استانداردها رعايت مي شوند که طراحان و صنعتگران مبلمان نيز از اين استاندارد طبعيت مي کنند. اما مواردي وجود دارند که ما را مجاب مي کنند مبلماني با شرايط خاص طراحي کنيم؛ به طور مثال ممکن است طراح ، مبل خود را براي قرار گرفتن در يک قسمت ويژه طوري طراحي کند که يک مبل معمولي به جهت فرم و اندازه ، در آن فضا کاريي نداشته باشد.

تأثيرات روحي رواني

نکتۀ قابل توجه در طراحي و انتخاب مبلمان اداري اين است که هنگام ورود به چنين فضايي اداري بودن آن به خوبي القاء شود. براي چنين حسي هرگز نبايد از رنگ هاي لطيف و بسيار روشن استفاده کرد؛ رنگ هايي مثل صورتي، نارنجي روشن، آبي آسماني، سبزمغز پسته اي و رنگهاي مشابه. رنگ مناسب چنين فضايي مي تواند از گروه رنگ هاي خنثي باشد.

استفاده از فلز بهترين گزينه براي اين فضا مي باشد. رنگ مناسب براي مبلمان مديريت مشکي و قهوه اي است که معمولاً با ترکيب رنگ قرمز يا رنگهاي گرم جلوه بيشتري پيدا مي کند.

استفاده از متريال هايي با مقاوت بالا الزامي است، چرا که اين فضا ها به دليل تردد زياد مستهلک شده؛ به همين دليل پارچۀ مبلمان اداري معمولاً مخمل ضخيم يا چرم انتخاب مي شود. البته دليل ديگر استفاده از چرم امکان نظافت آسان آن مي باشد. در موارد زيادي نيز از مشتقات پلاستيکي براي پشتي و کفي صندلي ها استفاده مي شود.

تماس با شرکت

تلفن های تماس :

0912 - 3781833 , 0916 - 3052701

پست الکترونیک :

info@Darkoob-co.ir

نشانی شرکت :

ایران ، اهواز ، خیابان اصلی زیتون ، نرسیده به میدان چیتا ، طبقه دوم بانک پاسارگاد

Follow Us